Pýr plazivý nie je iba tráva a burina v záhrade

Pýr poznáme ako húževnatú burinu, ktorá je veľkým postrachom záhradkárov. I keď tak možno nevyzerá, patrí medzi liečivé rastliny so zaujímavými liečivými účinkami. V alternatívnej medicíne sa používa na prípravu čajov, odvarov, tinktúr alebo obkladov. Ale poďme poporiadku.

Použitie pýru v ľudovom liečiteľstve popisuje vynikajúci stredoveký Mathioliho herbár z roku 1562: „Pití odvaru kořene pýru je dobré proti kolice střevní, zacpání moče, rozmělňuje kámen měchýře, hojí zvředování měchýře, moří červy v břiše, zvláště, když by sevařil s kořenem nátržníkovým… Přikládání utlučeného kořene na způsob náplasti, hojí vředy a rány.“

Ako pýr vyzerá
Pýr patrí medzi trávy z čeľade lipnicovité (Poaceae). Je to trváca rastlina s valcovitou, dutou, v dolnej časti poliehavou stonkou (steblom). Dosahuje výšku 20 – 120 cm. Podzemok je plazivý, dlhý, slamovožltý, článkovaný a plytko koreniaci. V zemi sa rozlieza ďaleko. Listy sú kopijnato čiarkovité, na líci jemne chlpaté. Súkvetie je nepravý klas. Pýr kvitne od júna do augusta. Plodom je zrno. U nás sa vyskytuje v dvoch poddruhoch: pýr plazivý pravý (Elytrigia repens subsp. repens) a pýr plazivý sivý (Elytrigia repens subsp. caesia).

Kde rastie
Pýr je v našich končinách pôvodnou rastlinou. Rastie aj v miernom podnebí Ázie a v severnej Afrike. Momentálne je celosvetovo rozšírený hlavne v poľnohospodárskych oblastiach. Vyskytuje sa pri cestách, v priekopách, na lúkach a v záhradách.

Účinné látky
Koreň pýru plazivého obsahuje cyklohexantenol, známejší ako inozitol. Ďalej sú to minerálne látky, sacharidy, slizy, silica s obsahom agropyrenu, kyselina kremičitá, polyfruktóza, inulín a enzýmy. Podzemok pýru z teplejších lokalít obsahuje aj saponíny.

Ako ho zbierame
Pre účely alternatívnej medicíny zbierame podzemok (koreň) pýru (rhizomaelytrigii). Najvhodnejšia doba zberu je september a október. Nazbieraný podzemok by nemal obsahovať postranné korienky. Podzemky po zbere dôkladne preperieme v tečúcej vode a ešte v surovom stave ich rozrežeme na kúsky. Sušíme ich čo najrýchlejšie a to v tenkých vrstvách, najlepšie na slnku alebo umelým teplom. Koreň je veľmi hydroskopický, preto ho uchovávame v hermeticky uzavretej nádobe (sklenenej prachovnici). Občas ho z nej vyberieme a presušíme.

Použitie v ľudovom liečiteľstve
Pýr je liečivá rastlina, ktorá pomáha čistiť krv, čo je ľudová, ale veľmi výstižná formulácia. Srbský odborník Dr. Gostuški tvrdí o pýre, že je to liečivá rastlina, ktorá posilňuje organizmus a dôkladne ho prečisťuje, pôsobí ako diuretikum (močopudný prostriedok), narušuje kamene a poťahuje boľavé sliznice liečivým slizom. 

Pýr plazivý podporuje trávenie a tlmí následky miernych potravinových intoxikácií, pretože prispieva k detoxikácii pečene a pôsobí na obnovu pečeňového parenchýmu. Pôsobí ako významné antireumatikum, zlepšuje hospodárenie organizmu s inzulínom, čím priaznivo ovplyvňuje miernejšiu formu cukrovky (diabetes melitus). Je tiež vynikajúcou voľbou pre urýchľovanie rekonvalescencie po liečbe antibiotikami alebo inými chemoterapeutikami. V organizme podporuje vstrebávanie vitamínov skupiny B. Najčastejšia forma, ako pýr používame, je čaj z koreňa, respektíve odvar varený 5 až 10 minút. Podávame ho 1 – 4-krát denne po jednej šálke. Koreň pýru je mimoriadne vhodný do liečivých bylinných zmesí. Hlavne s koreňom ihlice tŕnistej, koreňom bedrovníka lomikameňového, vňaťou zlatobyle obyčajnej alebo s vňaťou vresu. Pýr nemá žiadne vedľajšie účinky a podľa najnovších zistení je možné užívať ho aj dlhodobejšie.
Čerstvý mletý pýr alebo kašička z čerstvo rozvarenej rastliny môže slúžiť ako kašovitý obklad na bolestivé reumatické kĺby. Čisté podzemky pýru pomelieme alebo rozvaríme. Kašovitú hmotu natrieme na plátno, priložíme na boľavé reumatické kĺby, dobre obviažeme a necháme pôsobiť cez noc.

Pýr prečisťuje organizmus, boľavé sliznice poťahuje liečivým slizom, tlmí následky miernych potravinových intoxikácií a prispieva k detoxikácii pečene.

Recepty ľudového liečiteľstva

Recept na očistný čaj
Pripravíme si zmes sušených bylín z 2 dielov pýru plazivého (koreň), 1 dielu púpavy lekárskej (koreň a vňať) a 1 dielu žihľavy dvojdomej (vňať). Jednu až dve vrchovaté čajové lyžičky zmesi zalejeme šálkou prevarenej vody (250 ml) a lúhujeme 10 minút. Precedíme a denne pijeme 2 až 3 šálky.

Recept na očistný čaj II.
Pripravíme si zmes sušených bylín v rovnakom pomere z pýru plazivého (koreň), vresu obyčajného (kvitnúca vňať) a fialky roľnej (kvitnúca vňať). Jednu až dve vrchovaté čajové lyžičky zmesi zalejeme šálkou prevarenej vody (250 ml) a lúhujeme 10 minút. Precedíme a denne pijeme 2 až 3 šálky ako detoxikačnú kúru.

Recept na očistný čaj III.
Pripravíme si zmes sušených bylín v rovnakom pomere z pýru plazivého (koreň), brezy bradavičnatej (mladý list), žihľavy dvojdomej (vňať) a bazy čiernej (mladé vetvičky). Jednu až dve vrchovaté čajové lyžičky zmesi zalejeme šálkou prevarenej vody (250 ml) a lúhujeme 10 minút. Precedíme a minimálne 14 dní pijeme denne 2 až 3 šálky. Čajová zmes je vhodná pri dne a reumatizme.

Recept na iný očistný čaj IV.
Pripravíme si zmes sušených bylín v rovnakom pomere z pýru plazivého (koreň), vresu obyčajného (kvitnúca vňať), ihlice tŕnistej (koreň) a zlatobyle obyčajnej (vňať). Jednu až dve vrchovaté čajové lyžičky zmesi zalejeme šálkou prevarenej vody (250 ml) a lúhujeme 10 minút. Precedíme a minimálne 14 dní pijeme denne 2 až 3 šálky.

Recept na očistný čaj – macerát za studena
Pripravíme si zmes sušených bylín z 50 g pýru plazivého (koreň), 25 g borievky (list) a 25 g ruže šípkovej (plody). Desať gramov zmesi zalejeme 2 litrami studenej vody a necháme 2 hodiny macerovať. Potom privedieme do mierneho varu a následne precedíme. Pijeme jednu šálku niekoľkokrát denne. Čaj je vhodný aj pre diabetikov.

Recept na posilnenie srdca a zlepšenie krvného obehu (podľa Trebenovej)
Pripravíme si zmes sušených rastlín (10 gramov z každej) z nátržníka husieho, arniky horskej, bedrovníka lomikameňového (koreň), chaluhy bublinatej, fazuľových luskov, zemedymu lekárskeho, krušiny jelšovej (kôra), ruty voňavej, ihlice tŕnistej, srdcovníka obyčajného, kapsičky pastierskej, lišajníka islandského, puškvorca obyčajného (koreň), lopúcha väčšieho, púpavy lekárskej, medovky lekárskej, pýru plazivého (koreň), rebríčka obyčajného, stavikrvu vtáčieho a prasličky roľnej, pridáme 20 g imela bieleho a 30 g kvetov a listov hlohu. Na jednu šálku (250 ml) použijeme jednu vrchovatú čajovú lyžičku zmesi, ktorú máčame 12 hodín v studenej vode. Potom studený výluh zohrejeme a precedíme. Osladíme lyžičkou medu a po dúškoch pijeme ráno a večer po jednej šálke.

Recept na čaj na zníženie hladiny cholesterolu v krvi (podľa Janču)
Pripravíme si zmes sušených bylín zo 100 g veroniky lekárskej, 50 g pýru plazivého (koreň), 50 g zemedymu lekárskeho, 25 g stavikrvu vtáčieho (vňať) a 25 g dúšky tymianovej (vňať). Jednu vrchovatú čajovú lyžičku zmesi zalejeme šálkou prevarenej vody (250 ml) a lúhujeme 10 minút. Precedíme a pijeme priamo z termosky, denne 0,7 litra.

Dr. Igor Kafka, PhD.
www.AnalyzaAury.sk

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *